Dr. Hansági Ágnes – Kiss A. Kriszta: Jókai Mór Balatonfürede, Balatonfüred Jókai Mórja – irodalmi séta Jókai Mór nyomában

Az elmúlt években Budapesten és Debrecenben is létrejött olyan tematikus, irodalmi séta, amelynek fókuszában Jókai Mór (1825–1904) író élete és életműve állt. A séták célja a Jókai-kép „leporolása” volt, és olvasók „visszacsalogatása” az életműhöz, a regényekhez. Mindkét séta nem várt sikerrel zajlott le, és a két helyszínen mára a több mint egy tucat sétának köszönhetően, amelyeket a Nemzeti Kulturális Alap is támogatott, közel ezer potenciális olvasóval sikerült ismét megszerettetni Jókait, felkelteni az érdeklődést író és műve iránt. Jókai máig a legtöbbet olvasott és legtöbbet idegen nyelvre fordított magyar író, a modern magyar olvasóközönség és a modern magyar irodalmi prózanyelv megteremtője.

Jókai Mór és Balatonfüred kapcsolata már jóval 1867 előtt elkezdődött, vagyis még az előtt, hogy a tihanyi apáttól megvásárolta volna azt a telket, amelyen felépült a Jókai-villa, és ma az emlékmúzeum működik. Balatonfüred az állandó kiállításnak köszönhetően folyamatosan ápolja, életben tartja a Jókai-kultuszt. A séta célja, hogy élményszerűen, azoknak az új kutatási eredményeknek a felhasználásával, amelyek az utóbbi évtizedben születtek, a szélesebb közönséget is megismertesse azokkal az újdonságokkal, amelyek árnyalhatják, még érdekesebbé, modernebbé tehetik a Jókai és Füred kapcsolatáról eddig kialakult és talán kicsit konzerválódott képet. Azt a modern Jókait szeretnénk a séta idejére a potenciális olvasók elé varázsolni, akinek műveiben Balatonfüred nemcsak helyszín és ihletforrás, de a lokalitás és a városiasság átélésének, tapasztalatának is sajátos és sajátosan modern forrása. A séta során azokat a helyszíneket érintjük, amelyek fontos szerepet játszottak Jókai és a Jókai család füredi életében, illetve Jókai Mór szövegeiben, publicisztikájában, regényeiben és novelláiban. A házak, utcák (ezúttal Jókaival kapcsolatos) történetei betekintést engednek a város történetébe, abba a gazdag kulturális örökségbe, amely Balatonfüred „utcáin hever”. Jókai számára Füred és környéke az a kultúrtáj, amely a magyar irodalom, művészeti élet számára különösen kedvező klímát volt képes biztosítani, és Jókai reflektál is Füred irodalmi előtörténetére.

1855

Jókai-villa

A Jókai-család, körülbelül egy hét óta tartózkodik itteni villájában.

Bővebben az alábbi linken olvashat:

Jókai-villa

1855

1856

Kisfaludy-szobor

Jókai Mór különböző okokból és célokból számos álnevet használt pályája során.

Bővebben az alábbi linken olvashat:

Kisfaludy-szobor

1859

Színház

 1859-ben elterjedtek a pletykák, majd a hírlapok is megírták, hogy Laborfalvi Róza tervezi elhagyni a Nemzeti Színházat előrehaladott kora miatt.

Bővebben az alábbi linken olvashat:

Színház

1859

1863

Hajóállomás

Jókai Mór a feleségével és unokahúgával, Jókay Jolánnal 1863-ban Balatonfüreden töltötte a nyarat.

Bővebben az alábbi linken olvashat:

Hajóállomás

1893

Blaha-villa

 A mai Blaha-villa helyén álló nyaralót eredetileg Jókai Mór édesanyjának nagynénje, Szűcs Lajosné Szűcs Zsófia építtette a hatvanas években.

Bővebben az alábbi linken olvashat:

Blaha-villa

1893

1899

Sétány

 A parti sétány évtizedeken át tanúja volt Jókai Mór és a Jókai család életének.

Bővebben az alábbi linken olvashat:

Sétány

1925

Jókai-obeliszk

Vasárnap délben leplezték le az új Jókai-emlékművet Balatonfüreden.

Bővebben az alábbi linken olvashat:

Jókai-obeliszk

1925